Speciális tréning külföldi hallgatóink részére
A 2014-2015-ös tanév első szemeszterében 34 külföldi hallgató érkezett hozzánk, akik angol nyelven folytatják tanulmányaikat intézményünk különböző BA és MSc képzéseiben. A Szent István Egyetem hallgatói lehetőségei ezúttal mintegy 24 európai és Európán kívüli nemzet fiataljait vonzották Gödöllőre. Közülük Örményország, Koszovó, Zambia, Szomália, Nigéria, Gambia, Vietnám, Bosznia-Hercegovina, Grúzia, Laosz, Etiópia, Líbia, Azerbajdzsán, Törökország, Egyiptom, Kína és Japán képviseletében jöttek el és vettek részt nagy sikerű, kétnapos tréningünkön.
A külföldi hallgatók tanulmányainak és egyéb programjainak koordinációjára Dr. Káposzta József dékán úr Dr. Rudnák Ildikó egyetemi docens kolléganőt, a GTK Társadalomtudományi és Tanárképző Intézetének munkatársát, a Kommunikációtudomány szak tanszékvezetőjét kérte fel. Ő állította össze a programot, és vezette a tréninget – Veresné Dr. Valentinyi Klára egyetemi docens, Dr. F. Orosz Sára egyetemi és Józsa Imola doktorandusz asszisztenciájával - többféle a céllal. Elsősorban azért, hogy a hallgatók megismerkedjenek egymással, másrészt, hogy kiderüljön, mit tudnak Magyarországról, mit várnak az itt tartózkodásuktól, mi érdekli őket és hogy milyen elképzelésük van a gödöllői campus életéről. Rudnák tanárnőnek évtizedes tapasztalata van a tréningek, ezen belül is a multikulturalitás terén, ezért rendkívül változatos feladatsort állított össze.
A társaság a tréning gyakorlatain komoly érdeklődéssel dolgozott, bár nyilván a nyelvi nehézségek olykor problémássá tették egy-egy mélyebb gondolat kifejtését. Ettől eltekintve az angolt, mint az egyetlen közös nyelvet szinte kivétel nélkül kielégítően beszélik, ami alkalmassá teszi őket az itteni angol nyelvű oktatásban való részvételre.
Számomra a közös munka egyik legérdekesebb tapasztalata, hogy a Magyarországról kialakult sztereotípiák eltűnni látszanak, helyükbe valódi – esetleg aktuális – vonatkozások lépnek. Szemléletes példa erre az a kiscsoportos gyakorlat, melynek az egyik tábláját az illusztráción látjuk. A gambiai, japán és török diákokból álló team által felírt lényegesnek vélt kulturális jegyek a következők: Lovak, Osztrák-Magyar Császárság, Magyar „salonna”, Ősi hun írás, Ösi hun történelem, Kereszténység. Ezen felül másoknál feltűntek a magyar hidak, gyógyfürdők, Kodály Zoltán neve, a Ford-T modell, a vízisportok, a hajdani Aranycsapat, illetve Puskás Öcsi neve és a Rubik kocka.
A hallgatók le vannak nyűgözve az üde zöld környezettől, a parktól, a kristálytiszta levegőtől, a csapvíz minőségétől és a magyarok segítőkészségétől, azonban még gondot okoz nekik a távolság Gödöllő belvárosa és az Egyetemváros között – e pillanatban a széleskörű szolgáltatások okán. (Számítógépes üzlet, fodrászat, könyvesbolt, stb.)
A szeptember elején rendezett tréning óta változott a teljes létszám, így a jelen lévő nemzetek száma is, de az ÜGY fontossága változatlan.
Mindnyájunk érdeke, hogy külföldi hallgatóink jól érezzék magunkat itt nálunk. Segítsük őket minden tekintetben, hiszen az ő pozitív élményeik lehetnek majd a legjobb országimázst alkotó elemek.
Dr. F. Orosz Sára DLA