Multikulturalitás IV. Nemzetközi tudományos tanácskozás
Intézetünkben idén negyedik alkalommal hívtuk életre multikulturális témájú nemzetközi konferenciánkat a Kommunikációtudomány Tanszék szervezésében. Az ötlet Dr. habil. Rudnák Ildikó egyetemi docens, tanszékvezetőtől származik, aki hosszú ideje foglalkozik ezzel a területtel. Bevezetőjében a következőket mondta el:
Tisztelt Konferencia résztvevők: előadók, érdeklődők!
Nagy szeretettel köszöntöm önöket a 4. Multikulturalitás a 21. században nemzetközi és tudományos konferenciánkon!
Az a tény, hogy már negyedik alkalommal jövünk össze, azt mutatja, hogy folyamatosan van mondandónk egymás számára, és a multikulturalizmus sem veszített aktualitásából. A diszciplína Belbin óta beírta magát az üzleti világ könyvébe – és az a tény, hogy bizonyos politikai események és magyarázatok hol pozitív, hol negatív felhangokat adnak neki, a tudományterületet nem ingatja és nem is ingathatja meg.
Belbin nevét említettem: aki azt mondja ki a kutatásai alapján, hogy a homogén csoport/csapat/ akár társadalom teljesítménye stabil, megbízható, de hosszú távon csökkenő. A heterogenitás – amennyiben a különbségeket képesek kezelni – ugrásszerű teljesítménynövekedésre is képes.
Azt gondolom, az igazság valahol középen van. Legyünk erősek az értékeinket tekintve, ugyanakkor ne szalasszuk el a lehetőséget a fejlődésre, legyünk bátrak a kreatív, új és előremutató megoldásokban!
A konferenciához az előadóinknak sok sikert kívánok, a hallgatóságnak pedig gondolatébresztő tényeket!
A konferenciasorozat célja, hogy minél több diszciplína aspektusából vizsgáljuk a multikulturalitás összefüggéseit. A tudományos tanácskozást egyre nagyobb körben hirdetjük meg. Kezdettől fogva igyekszünk meghívni nem csak az intézetünkben, hanem az egyetem más karain, illetve az ország többi felsőoktatási intézményében oktató és kutató kollégáinkat. Ezen felül kiemelt hangsúlyt fektetünk a magyar és külföldi mesterszakos, illetve doktori iskolás hallgatók jelenlétére, mind előadóként, mind tanulmányukat publikáló szerzőként. Mindezek mellett TDK-zó hallgatók számára is rendszeresen hirdetünk szekciót. A konferencia felhívásában ezúttal nem a szekciók címeit közöltük, hanem kutatási területeket, hogy szabadabban értelmezhetővé váljék az, ahogyan a multikulturalitástól látszólag távol álló témák is bevonhatóak ebbe a kontextusba. Ebben az évben 47 kolléga jelentkezett előadásokra, az egyetemünkön kívül a Pannon Egyetemről és az Eötvös Lóránd Tudományegyetemről, így 9 szekciót volt szükséges felállítanunk, melyek a következők:
Munkaerőpiac, Globalizácó, Cultural Diversity, Környezet és minőség, Marketing és innováció, Kultúrafogyasztás, Kultúra és turizmus, Pszichológia.
Ezek mellett Dr. Kolta Dóra vezetésével felállt a TDK szekció is.
Dr. habil. Csehné Papp Imola intézetigazgató, egyetemi docens nyitotta meg az eseményt magyar és angol nyelven, majd Dr. Mészáros Aranka egyetemi docens Pszichológia a hétköznapokban címmel tartotta meg plenáris előadását. Ezután került sor a szekcióülésekre, majd azok vezetői értékelték az előadásokat. Öröm, hogy valamennyien arról számoltak be, hogy színes és gazdag tartalmú volt az idei felhozatal, a jelenlévők pedig élénken reflektáltak a gondolatébresztő prezentációkra.
A konferenciára megjelent a digitális tanulmánykötetünk - ami részint a 2018. Május 11-i konferencián elhangzó előadások anyagát, részint pedig más, a témához kapcsolódó magyar és idegen nyelvű írásokat tartalmazza. A kiadvány mind a szerzők, mind az érdeklődők számára elérhető az intézeti könyvtárunkban.
Csoportképünk a konferencia résztvevőivel a földszinti Rektori Díszteremben, Kontuly Béla: Kánai menyegző címmel 1928 és 1930 között festett, mára felbecsülhetetlen értékű freskója előtt készült.
Dr. F. Orosz Sára DLA